Головна Всі новини за 2014 рік листопад місяць

Право вибору продукції закріплено за споживачем!

Право вибору продукції закріплено за споживачем!

Дата публікації:3 листопада 2014 р.

Часто конфліктні ситуації виникають у разі, коли споживачі та продавці не знають положень Закону України "Про захист прав споживачів", але немагаються відповідно до свого бачення і власного розуміння справедливості владнати спірну ситуацію кожен на свою користь. Тому дуже важливо хоча б один раз прочитати повністю текст Закону України "Про захист прав споживачів". До важливих прав, установлених законодавством і які мають знати споживачі в повсякденному житті, можна віднести права, що зазначені в статтях 8-13 Закону України "Про захист прав споживачів".
  • Стаття 8. Права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості.
  • Стаття 9. Права споживача при придбанні товару належної якості.
  • Стаття 10. Права споживача у разі порушення умов договору про виконання робіт (надання послуг).
  • Стаття 11. Права споживача в разі придбання ним продукції у кредит.
  • Стаття 12. Права споживача в разі укладення договору поза торговельними або офісними приміщеннями.
  • Стаття 13. Право споживача у разі укладення договору на відстані.
Ці статті встановлюють право і механізми їх реалізації, якими можна користуватися щодня.
Крім згаданого Закону, права споживача обумовлені в різноманітних правилах, що підтверджують і уточняють дію Закону в конкретних сферах взаємовідносин: Правила торгівлі на ринках, Правила торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами, Правила надання тих чи інших послуг.
Часто конфлікти виникають за спроби повернути продавцеві товар невідповідної якості, у тому числі придбаний на ринку. Далеко не всі знають, що таких конфліктів можна уникнути, якщо при придбанні товару попросити у продавця чек. Суб`єкт підприємницької дяльності. який у відповідності із законодавством звільнений від здійснення розрахункових операцій й розрахункових книжок, повинен видати товарний чек, який підтверджує факт купівлі, в якому зазначається: найменування суб`єкта господарювання і ринку. ряд і номер торгового місця, ціну товара, дату продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.
Принципово важливо знати, що відсутність чеку або іншого документу, що підтврджує факт купівлі або укладення договору на виконання робіт чи послуг, виводить споживача поза межі правового поля, на яке поширюється Закон України "Про захист прав споживачів".
 Відповідно до статті 11 цього Закону, вимоги споживача розглядаються після пред`явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.
Під час продажу товару продавець зобов`язаний видати споживачеві розрахунковий документ установленої форми,  що засвідчує факт купівлі. з позначкою про дату продажу.
Якщо є чек - можна скористатися своїми правами споживача, коли чека немає - покупцю треба доводити свою правоту в судовому порядку, можливо, залучати свідків - тобто доводити факт придбання товару саме у цього продавця.
Споживач може обирати, в якому магазині чи на ринку й що купувати, де отримувати послуги з ким підписувати договір на виконання робіт. Право вибору продукції (товарів, робіт, послуг) закріплено за споживачем!
Є дуже просте правило: купуєш - даєш змогу заробити конкретному продавцеві та його господареві, не купуєш - караєш продавця, не даєш йому заробити. Купуєш в іншому місті - даєш змогу заробити іншому.
ВИБІР Є! Є багато підприємців. які ведуть чесний бізнес! Тому не обов`язково купувати там, де продавець поводиться зухвало, повільно обслуговує, реалізує несвіжий товар або термін придатності на який минув, не надає інформації про себе та про продукцію, використовує не повірені ваги, не видає чеків, не укладає договорів. Просто зверніться в інше місце.
Нагадаємо, шановні споживачі, що на даний час тимчасово може бути затримка перевірки фактів. викладених у ваших зверненнях до контролюючих органів. Оскільки, відповідно до Закону України від 31.07.2014 №1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", перевірки підприємств, станов та організацій,  фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, необхідно бути уважними при купівлі товарів та замовленні послуг.

Відділ з питань захисту прав споживачів апарату міськради і виконкому