Головна Всі новини за 2014 рік липень місяць

Змінено національну систему контролю виробництва та обігу харчових продуктів у відповідності із вимогами ЄС

Змінено національну систему контролю виробництва та обігу харчових продуктів у відповідності із вимогами ЄС

Дата публікації:29 липня 2014 р.

Парламентом України за основу та в цілому прийнято 22.07.2014 Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів" (реєстр. за №4179а), а у першому читанні прийнято законопроекти "Про Державний контроль у сфері забезпечення безпечності та якості харчових продуктів і кормів, благополуччя тварин" (реєстр. за №4986-1) та "Про побічні продукти тваринного походження, не призначених для споживання людьми" ( реєстр. за №4055а).

Зазначені документи віддзеркалюють всі рекомендації експертів Європейського Союзу, що дасть змогу успішно пройти верифікаційну місію інспекторів Офісу з питань продовольства та ветеринарії (FoodandVeterinaryOffice (FVO), а відтак українське молоко та молочні продукти, м'ясо яловичини та свинини вже у найближчому майбутньому потраплять на ринок ЄС.

Так, Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів" передбачає уточнення термінології, уточнення видів правопорушень та адекватності міри покарання, створення єдиного контролюючого органу в сфері безпечності харчових продуктів, скасування дозвільних документів та процедур, які відсутні в ЄС, запровадження європейських принципів регулювання питань реєстрації ГМО.

Законом запропонована нова редакція Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" під назвою "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", а також внесено зміни до 12 законодавчих актів України, серед яких: закони "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів", "Про захист прав споживачів", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції", "Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", "Про ветеринарну медицину", "Про питну воду та питне водопостачання", Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний та Господарський кодекси України, Декрет Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію". 

У свою чергу проект Закону України "Про Державний контроль у сфері забезпечення безпечності та якості харчових продуктів і кормів, благополуччя тварин" встановлює вимоги до організації та здійснення заходів державного контролю представниками компетентного органу з метою перевірки виконання операторами ринку вимог законодавства про безпечність харчових продуктів та кормів, а також законодавства про здоров’я та благополуччя тварин.

Разом з тим головною ідеєю проекту Закону України "Про побічні продукти тваринного походження, не призначених для споживання людьми" є визначення основних вимог для зменшення ризиків для здоров’я людей і тварин, які становлять побічні продукти тваринного походження, на різних етапах - від утворення та збору до використання, утилізації або видалення таких продуктів.

Прийняття рамкового законодавства є лише першим кроком до реформування системи безпечності харчових продуктів. 

Відділ з питань захисту прав споживачів
апарату міської ради і виконкому