Задіяно працівників | 3,554 |
Створено ресурсів | 186 |
Розміщено об’єктів | 17849 |
Підвищення рівня енергоефективності об'єктів комунального господарства, бюджетних будівель, житлових будинків є однією з передумов сталого енергетичного розвитку міста.
За 2021 рік промисловими, комунальними підприємствами та бюджетними закладами міста було виконано заходів з енергоефективності на загальну суму 172,7 млн грн, з яких за рахунок бюджетних коштів – 104,5 млн грн.
Дані кошти були спрямовані на заміну вікон на енергоефективні, ремонт системи опалення з установленням індивідуальних теплових пунктів, заміну ламп на енергозберігаючі, теплоізоляцію огороджувальних конструкцій будівель, впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних житлових будинках та інші заходи на об'єктах комунальної власності міста; впровадження світлодіодного освітлення вулиць, парків, скверів, завдяки чому отримано економію у розмірі 100,3 млн грн.
Основним інструментом енергоменеджменту на всіх його рівнях є енергетичний моніторинг, який впроваджено в бюджетних закладах міста з 2012 року.
З 2020 року енергетичний моніторинг здійснюється за допомогою комп'ютерної програми «Система комплексного автоматизованого управління: модуль «Автоматизована інформаційна система «Енергосервіс: облік, контроль, економія», до якої підключено 423 об'єкти (бюджетних закладів та установ) міста.
В режимі відео-конференцій проводилися навчання посадових осіб виконкому міської ради, технічного персоналу бюджетних закладів та представників об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і житлово-будівельних кооперативів (надалі – ОСББ та ЖБК) з питань упровадження пріоритетних енергоефективних заходів.
Завдяки фінансовій підтримці міської ради у 2021 році відшкодовано частину вартості 103 кредитів, отриманих ОСББ та ЖБК для впровадження загальнобудинкових енергоефективних заходів в рамках міської Програми відшкодування витрат за кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на впровадження енергоефективних заходів у житловій сфері на 2016–2023 роки, затвердженої рішенням міської ради від 25.05.2016 №551, зі змінами, відповідно до якої з міського бюджету відшкодовується 20% суми банківського кредиту, залученого ОСББ та ЖБК для придбання енергоефективного обладнання та/або матеріалів.
Сума кредитних коштів, залучена ОСББ та ЖБК на впровадження енергоефективних заходів, у тому числі придбання енергоефективного обладнання та матеріалів становить 25,4 млн грн.
За рахунок даних коштів у місцях загального користування (під’їздах, сходових клітинах) замінювалися старі дерев’яні вікна на сучасні енергоефективні, установлювалися тамбурні двері, модернізовувалася система освітлення з упровадженням світлодіодного обладнання, проводилася термомодернізація внутрішньобудинкової системи опалення, теплоізоляція горищ, відбувалися й інші енергоефективні заходи. Всього з міського бюджету на ці цілі було відшкодовано 4 595,6 тис. грн. вартості кредитів. Реалізація вказаних заходів призвело до економії енергетичних ресурсів у розмірі 459,6 м3 природного газу на рік, поліпшення якості надання житлово-комунальних послуг, зменшення витрат на подальше утримання будинку.
Місто долучилося до підтримки Програми «Енергодім» ДУ «Фонд енергоефективності».
На сесії міської ради від 24.11.2021 року було прийнято рішення «Про внесення змін до рішення міської ради від 25.05.2016 №551 «Про затвердження Програми відшкодування витрат за кредитами, що надаються об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку та житлово-будівельним кооперативам на впровадження енергоефектив-них заходів у житловій сфері на 2016–2023 роки» згідно з яким з міського бюджету відбуватиметься відшкодовування:
– відсотків за кредитом та від 10 до 30 відсотків суми кредиту, залученого ОСББ для розробки проєктно-кошторисної документації та виконання заходів з енергоефективності, що входять до пакету «Б» («Комплексний»), визначених Програмою підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім»;– 20 відсотків суми кредиту, залученого ОСББ для виконання заходів з енергоефективності, що входять до пакету «А» («Легкий»), визначених Програмою підтримки енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім».
Продовжується робота в напряму залучення фінансових ресурсів міжнародних фінансових організацій, у тому числі кредитних і грантових.
Налагоджено співпрацю з міжнародними організаціями Європейським інвестиційним банком, Європейським банком реконструкції та розвитку.
Триває тісна
співпраця з Європейським банком реконструкції та розвитку в питаннях реалізації
проєкту «Підвищення енергоефективності громадських будівель у м. Кривому Розі».
Згідно з інвестиційним проєктом, затвердженим рішенням міської ради від
27.03.2019 №4615, зі змінами, до проєкту включено 36 бюджетних закладів, у тому
числі18 загальноосвітніх, 17 дошкільнихта 1 позашкільний навчальних закладів. За проєктом
планується здійснити повну та часткову термомодернізацію освітніх закладів.
Здійснюється реалізація проєкту «Модернізація системи теплопостачання міста Кривого Рогу (І етап)» у рамках співпраці з Європейським інвестиційним банком. Метою його втілення є реконструкція та оптимізація системи теплопостачання в м. Кривому Розі шляхом установлення однієї нової районної котельні та реконструкції 2 котелень «Гігант» та «Механобрчормет» з виведенням з експлуатації фізично та морально застарілої котельні з надлишковою потужністю й низькою енергоефективністю на території Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг», ліквідації великої кількості магістральних трубопроводів, що мають високі втрати теплової енергії, часткової заміни теплових мереж, оптимізації системи управління та контролю теплопостачання, у результаті чого очікується досягти скорочення втрат у теплових мережах, економії палива й зменшення витрат електроенергії, та встановлення індивідуальних теплових пунктів у бюджетних закладах за кошти гранту E5P.
У 2021 році було оголошено процедуру закупівлі по компонентам «Реконструкція теплових мереж», «Реконструкція котельні «Механобрчормет», «Поставка та монтаж ІТП (І фаза)», «Нагляд за будівництвом».
Початок реалізації заходів за проєктом заплановано на 2022 рік.
Подальша робота відділу з питань енергоменеджменту та впровадження енергозберігаючих технологій виконкому міської ради буде спрямована на реалізацію енергетичної політики в місті та впровадження новітніх енергозберігаючих технологій.