Задіяно працівників | 3 554 |
Створено ресурсів | 186 |
Розміщено об’єктів | 17849 |
Діюча мережа закладів культури Кривого Рогу ефективно надає гарантовані законодавством послуги та забезпечує реалізацію права мешканців на доступ до культури та участь у культурному житті.
На сьогодні місто утримує коштом бюджету найбільшу кількість Палаців культури в Україні – 10. Це забезпечує доступ людей різних вікових категорій до занять аматорським мистецтвом, розкриття їх творчих здібностей і талантів. Створена унікальна система мистецької освіти, що охоплює всі рівні: від початкового до вищого. А це 18 мистецьких шкіл, Криворізький обласний фаховий музичний коледж та факультет мистецтв Криворізького державного педагогічного університету. У 18 мистецьких школах міста навчається близько 7 тис. дітей, з них майже 1 тис. учнів – безоплатно. Розмір батьківської плати за навчання є найнижчим в Україні (120-250 грн.) при собівартості послуги до 1,5 тис. грн.
Кривий Ріг – єдине місто обласного значення, у якому діють три професійні театри (2 з яких – академічні).
У місті вирує різножанрове творче життя: щорічно проводяться близько 30 фестивалів та конкурсів, серед яких мистецькі явища національного рівня, що збирають рекордну кількість учасників. Так, у 2021 році в ході проведення ІV Всеукраїнського фестивалю козацької пісні встановлено Національний рекорд України «Наймасовіше виконання пісні «Хай живе вільна Україна», учасниками якого стали творчі хорові та вокальні колективи закладів культури й освіти міста, а також гості з інших областей. Загалом – 750 осіб.
На забезпечення функціонування закладів культури у 2021 році було спрямовано 330,8 млн. грн, у тому числі загального фонду 323,1 млн. грн, цільового – 1,5 млн. грн, бюджету розвитку – 6,2 млн. грн., у тому числі на поповнення бібліотечних фондів – 0,4 млн. грн.
Сьогодні Палаци культури є центрами дозвілля мешканців міста, організаторами різноманітних творчих фестивалів, у тому числі шести всеукраїнських. У них створено 171 аматорське формування (5 133 учасників), в тому числі 131 аматорські творчі колективи (3 283 учасників). Почесне звання «народний» мають 33 колективи, 22 – «зразковий». Вони є окрасою міських свят, лауреатами найпрестижніших фестивалів всеукраїнського та міжнародного рівнів. Упродовж року 57 творчих колективів, 28 солістів Палаців культури стали лауреатами 112 обласних, всеукраїнських, міжнародних фестивалів та конкурсів (офлайн та онлайн). З них 36 – отримали найвищу нагороду – Гран-Прі.
Завжди в епіцентрі культурного життя міста перебуває Комунальний заклад культури «Міський виставковий зал» Криворізької міської ради. Тільки протягом 2021 року у закладі відкрито 31 загальноміську виставку творів провідних художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, скульпторів, фотомайстрів, юних вихованців міських шкіл естетичного виховання й центрів дитячої та юнацької творчості, які відвідало близько 6 тис. осіб. Високим рівнем образного мислення та вмінням поєднувати різноманітні техніки вирізнялися творчі роботи дитячих художніх закладів на Всеукраїнській виставці, присвяченій роковинам заслуженого художника України Г.Синиці (учасники–діти з 18 областей України); загальноміській виставці з нагоди 35-річчя трагедії на Чорнобильський АЕС; виставці робіт образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва переможців конкурсу ХІХ міського фестивалю народної творчості «Весна Рудани».
Свіже сучасне бачення в тенденціях різних видів мистецтва: живописі графіці, дизайні та декоративно-ужитковому мистецтві представлено на вернісажі творів студентів і викладачів художньо-графічного факультету Криворізького державного педагогічного університету «Бієнале – 2021р». Насолодитися високим мистецтвом майстрів-професіоналів та аматорів глядачі мали змогу на загальноміській виставці робіт криворізьких митців «Створюючи красу–рятуємо світ», присвяченій Дню художника.
Справжньою скарбницею минулого Криворіжжя є історико-краєзнавчий музей та 2 його філіали. Закладом і його філіалами було організовано 61 виставку різної тематики: мистецькі, меморіальні, персональні, нумізматичні, присвячені визначним датами в житті міста та держави, на яких експонувалося близько 3500 одиниць предметів музейного значення. Загальна кількість відвідувачів – близько 42 000 осіб (в т.ч. виїзних).
Велику увагу музей приділяє національно-патріотичному вихованню молоді. З жовтня 2016 року у закладі працює постійно діюча експозиція «Революція Гідності. ООС», в якій представлено близько 300 предметів музейного значення – автентичних експонатів, свідків доленосних подій. В 2021 році експозиція поповнилась авторськими світлинами криворізьких кореспондентів. У звітному періоді її відвідали 1800 осіб.
Проведено 1150 екскурсій, а також 30 різноманітних культурологічних заходів: тематичних лекцій, зустрічей з видатними особистостями краю, вечори пам’яті, презентації нових видань, майстер-класів з різних видів декоративно-прикладного мистецтва для понад 800 осіб. Наукові співробітники закладу брали участь у 4 міжнародних та регіональних науково-практичних конференціях і форумах.
З метою популяризації надбань історико-культурної спадщини Криворіжжя спільно з телерадіокомпанією «Рудана» запроваджено проєкт «Експонат», у якому розкриваються знакові історичні події, діяльність видатних особистостей та митців нашого краю.
В умовах сьогодення заклади культури широко застосовують сучасні інформаційні технології у повсякденній роботі. За рахунок нових підходів, онлайн-форматів значно розширено аудиторію. Загалом проведено близько 4 тис. різноманітних культурно-мистецьких заходів у онлайн-режимі. Вони анонсувалися та висвітлювалися на офіційному вебпорталі міста Кривого Рогу, в соціальних мережах.
Криворізькі театри – це справжнє багатство, яскравий образ нашої духовності. Кожен театральний сезон у місті зустрічає глядачів новими виставами, чудовою грою майстрів сцени. У 2021 році театри подарували своїм прихильникам 544 вистави, у тому числі 12 прем’єрних, які відвідало близько 50 тис. осіб (у т.ч. 4 тис. пільгових категорій).
Криворізький академічний міський театр драми та музичної комедії імені Тараса Шевченка відзначив своє 90-річчя від дня заснування. Його вистави завжди отримують схвальний відгук у мешканців міста, і це завдяки різноплановому репертуару, прекрасній режисурі, талановитим акторам.
Нетрадиційна мова пластичного театру, високий естетичний і художній рівень вистав вирізняють Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху» серед театрів сучасності. Він є єдиним театром такого напряму в державі. Сьогодні у репертуарі театру близько 60 вистав.
Цьогоріч за результатами Регіонального театрального фестивалю «Січеславна» театр отримав Гран-прі фестивалю з пластичною драмою «Пейзаж» (сценарист − заслужений діяч мистецтв України Олександр Бєльський, режисер-постановник - заслужений діяч мистецтв України Сергій Бєльський). Також лауреатом та переможцем у номінації «Краща чоловіча роль» став актор Криворізького академічного міського театру драми та музичної комедії ім. Тараса Шевченка Богдан Юзепчук за роль Голохвастова у хореографічний комедії «За двома зайцями» (режисер, балетмейстер-постановник – заслужена артистка України Тетяна Брисіна).
Згідно з Національним бізнес-рейтингом в Україні серед підприємств по напрямку «Театральна та концертна діяльність» (КВЕД 90.01) за показником «Тривалість фінансового циклу» Комунальному підприємству «Криворізький міський театр ляльок» Криворізької міської ради присвоєно звання «Лідер року 2021» за зайняте І місце в Дніпропетровській області та Україні. Театр став лауреатом ІІІ Відкритого театрального фестивалю «SCENE-FEST», присвяченого 30-й річниці Незалежності України (м. Кропивницький).
Заклади культури – є активними учасниками конкурсу проєктів місцевого розвитку «Громадський бюджет». У 2021 році 5 проєктів здобули перемогу в конкурсі на загальну суму 2,0 млн грн.
У ході реалізації проєктів «Бібліотечний ігроленд» та «БібліоХаб гуртує дітей» у Центральній бібліотеці та бібліотеці – філіалі №13 Комунального закладу культури «Міська дитяча бібліотека» Криворізької міської ради облаштовано простір для зустрічей, навчання, спілкування, відпочинку, ігрові майданчики. У межах реалізації проєкту «Бібліотечний інформаційний тандем» для бібліотеки-філіалу №10 Комунального закладу культури «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради для надання інформаційних послуг та проведення соціокультурних заходів придбано сучасне матеріально-технічне оснащення. Завдяки реалізації проєкту «Зимове містечко «Північне» (Палац культури «Північний») створено сучасну безпечну зону для повноцінного відпочинку мешканців Тернівського району різних вікових категорій – новорічні фотозони та ігрові комплекси. Проєкт «Відеолабораторія «DKC Production» значно розширив технічні можливості для реалізації нових інноваційних форм діяльності творчих колективів Комунального закладу «Палац культури «Центральний» Криворізької міської ради.
Завдяки розвитку культури міста зберігається безцінна культурно-духовна спадщини, зміцнюється імідж міста як міста з давніми культурними традиціями, з багатою духовністю і великим потенціалом розвитку.