Статті та публікації Все про ОСББ

Все про ОСББ

Методичний посібник зі створення та діяльності ОСББДовідник "Управління власним житлом"

На момент прийняття Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» житловий фонд у місті Кривому Розі налічував 16,4 млн. м2, з якої 12,6 млн. м2 – державний житловий фонд, 4 млн. м2 – відомчий, 3,3 млн. м2 – приватна забудова та лише 420 тис. м2 – ЖБК.

З початком приватизації першої квартири, станом на 2015 рік, у місті структура значно змінилася, крім збільшення на майже 500 тис. м2, виглядає наступним чином:

  • 10,2 млн. м2 спільної власності;
  • 3,4 млн. м2 приватна забудова;
  • 845 тис. м2 – ЖБК

Що відбулося? З моменту приватизації першої квартири у багатоквартирному житловому він перестав бути самостійним цілісним об’єктом права власності, тим більше державним чи комунальним об’єктом власності. Право власності на квартиру є визначальним, а право власності на спільне майно будинку – похідне від нього. Той хто став власником квартири – одночасно є співвласником всього будинку та прибудинкової території з елементами благоустрою.

Таким чином, передбачивши квартиру як окремий об'єкт права власності, ст.382 Цивільного кодексу України наділила нас правом стати власниками певного "простору" в будинку… Але ж право власності на цей "простір" не має сенсу, якщо воно не підкріплене власністю на щось дійсно матеріальне – на конструкції самої будівлі!

Саме тому ст.382 Цивільного кодексу України передбачила також, що "власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку".

Відповідно до ст. 5 Закону України « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Згідно зі ст.7 вищевказаного Закону, співвласники зобов’язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин, тощо.

При цьому кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Це означає, що час вже забути легенду про те, що нібито "нам належить лише повітря між стінами, а державі – будинок". Ми – власники квартир – є співвласниками багатоквартирного будинку.

Окремо підкреслюємо, що в Цивільному кодексі України виникнення права спільної власності на згадане "спільне майно" в багатоквартирному будинку не ставиться в залежність від створення чи не створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Більше того, навіть створення ОСББ не змінює основ власності в багатоквартирному будинку – ОСББ не стає власником будинку в цілому, адже не є власником квартир.

Враховуючи ці всі поняття, які до речі неодноразово роз’яснено і профільним міністерством, а також Конституційним судом України, у місті відсутній комунальний або державний житловий фонд.

Отже, якщо власники квартир є співвласниками "спільного майна", їм необхідно якось домовлятися щодо того, яким чином володіти, користуватися і розпоряджатися цим спільним майном.

Стаття 369 ЦКУ передбачає, що "співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними", а "розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників".

Відповідно до статті 322 ЦКУ, "власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом".

Відповідно, власники квартир - співвласники спільного майна в багатоквартирному будинку повинні спільно ж і утримувати таке майно.

Отже, у багатоквартирного будинку немає одноосібного власника – натомість є власники квартир, які одночасно є співвласниками спільного майна.

Знову-таки підкреслюємо, що цей обов'язок в однаковій мірі несуть і співвласники будинку, що об'єдналися в ОСББ, і ті, що уклали договори про утримання з управителями житловими будинками та прибудинковими територіями.

Хто б фізично не здійснював утримання спільного майна в багатоквартирному будинку ( управителі, найняті працівники чи ще хтось) – платити за це повинні власники цього майна, тобто власники квартир.

І знову-таки, створення чи не створення ОСББ не звільняють власника від цього обов'язку.

Так, в ситуації коли змінюється єдиний власник на колективного в особі співвласників питання щодо утримання майна спільної власності набуває нового формату. На нашу думку, саме Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» надав право співвласникам квартир об’єднуватися та створювати організаційну структуру для управління власним майном.

Однією з найефективніших форм управління спільним майном у багатоквартирному будинку є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Тому одним із основних напрямків нашої роботи пов’язано з активною позицією міста щодо створення, функціонування та підтримки ініціатив мешканців щодо управління власним майном.

Дуже багато хто плутає ОСББ з формою власності будинку, вважає що ОСББ лікує від проблем, дає можливість дешевше сплачувати за послуги з утримання будинку та прибудинкової території.

У місті Кривому Розі питання ОСББ розглядається зовсім з іншого ракурсу. Для нас, в першу чергу, як прописано в законі, це є форма управління будинком, а що найголовніше, найкращим проявом свідомості мешканців, які проживають у будинку, щодо їхньої ж власності, що в свою чергу призводить до зовсім іншого підходу збереження спільного майна та його утримання.

Таким чином, ОСББ – це не є ліками від усіх житлово-комунальних проблем, однак це є чітка свідомість мешканців відносно своєї власності конкретного будинку.

undefinedundefinedundefinedundefined

undefinedundefinedundefinedЗавантажити збірник
Телефон для довідок: 92-15-44