Головна Всі новини за 2021 рік січень місяць

ВІДПОВІДАЄМО НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ КРИВОРІЖЦІВ ДО КОНТАКТ-ЦЕНТРУ 1520

ВІДПОВІДАЄМО НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ КРИВОРІЖЦІВ ДО КОНТАКТ-ЦЕНТРУ 1520

Дата публікації:22 січня 2021 р.

НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ ЕКОЛОГІЇ ВИКОНКОМУ КРИВОРІЗЬКОЇ
МІСЬКОЇ РАДИ 
СВІТЛАНА ОХОТНІКОВА

  • Підприємства сплачують екологічний податок. Скільки коштів зараховується до міського фонду охорони навколишнього середовища?

 

Згідно чинного законодавства частина екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти та за розміщення відходів, що сплачується підприємствами міста, надходить до міського фонду охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до Бюджетного кодексу України розподіл екологічного податку в частині складу доходів бюджетів затверджений в розмірі надходжень 25% коштів до бюджету міста, 30% до обласного бюджету, 45% коштів до державного бюджету. За 2020 рік , в межах міста, до міського бюджету надійшло – 58 791,2 тис.грн, до обласного – 70 549,5 тис.грн, до державного -  105 824,2 тис.грн. Крім того, до державного бюджету зараховано 100 % (близько 110 млн. грн) сплаченого підприємствами міста екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення.

 

  • Чи передбачена сплата так званих «екологічних» мешканцям міста?

 

Відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» кошти екологічного податку, що надходять до міського бюджету, спрямовуються виключно на екологічні заходи, які визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» та затверджені рішенням міської ради за пріоритетами Міської програми вирішення екологічних проблем Кривбасу та поліпшення стану навколишнього природного середовища на 2016-2025 роки.

З переліком природоохоронних заходів, що фінансуватимуться за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища у 2021 році можна ознайомитись перейшовши за посиланням: https://so.kr.gov.ua/ua/treezas_so/pg/5075377777_d1/

На теперішній час, діючим законодавством України не передбачено виплати населенню компенсацій (відшкодувань) за забруднення навколишнього природного середовища.

 

  • Що місцева влада робить для вирішення важливих екологічних питань, захисту здоров’я та життя мешканців міста?

 

Виконкомом Криворізької міської ради вживаються всі можливі заходи для вирішення проблемних питань з охорони навколишнього природного середовища, усунення або зменшення шкідливого впливу на людину факторів середовища життєдіяльності, сформованого за негативної дії виробничої діяльності промислових підприємств міста.

Кривий Ріг – єдине місто в Україні, що визначило вплив найбільших промислових підприємств на довкілля та здоров’я мешканців. Протягом 2018, 2019 років при підтримці громадськості міста за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища виконані роботи з визначення хімічного складу та оцінки ступеня забруднення атмосферного повітря, ідентифікації та інвентаризації основних джерел викидів забруднюючих речовин промислових підприємств міста, у тому числі оцінки ризиків для довкілля та здоров’я населення.

За результатами виконаних робіт доведено, що забруднення повітря є однією з найважливіших детермінант здоров'я. Численні епідеміологічні дослідження виявили зв'язок між забрудненням повітря і широким спектром несприятливих наслідків для здоров'я населення в цілому, ефекти варіювалися від безсимптомного непомітного впливу до передчасної смерті.

Визначено кількість населення, що проживає в умовах впливу різних концентрацій забруднюючих речовин – пил, діоксид азоту, сірководень, діоксид сірки, оксид вуглецю та аміак за їх ізольованої і комбінованої дії, що становить 294 489 осіб усіх вікових груп, з них 41 214 – дитяче населення, 11 387 – підлітки та 241 888 – доросле населення віком 18 років і старші.

Результати виконаних робіт та розрахунки збитків, завданих здоров’ю населення стали науковим обґрунтуванням розроблених виконкомом Криворізької міської ради Законопроєктів по внесенню змін до:

- Податкового кодексу України щодо збільшення ставок екологічного податку (збільшення ставок екологічного податку в 1,5 рази);

- Бюджетного кодексу щодо збільшення відсотку надходження коштів до міського фонду охорони навколишнього природного середовища шляхом зміни зарахування екологічних платежів (надходження до міського бюджету екологічного податку в розмірі - 50% у тому числі екологічного податку, що справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення);

- Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів», а саме включити до переліку заходи, що забезпечать формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

          Розробленні Законопроєкти підтримані та схвалені офісом Президента та Комітетом Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

В разі прийняття запропонованих Законопроєктів зростуть надходження до міського фонду охорони навколишнього природного середовища (на 227,7 млн. грн, тобто з 60,0 млн. грн до майже 300,0 млн. грн.) , що надасть можливість фінансувати заходи з охорони здоров’я та покращення медичного обслуговування мешканців міста Кривого Рогу.