Статті та публікації

Правові основи в галузі поховання

Правові основи в галузі похованняЗакон України «Про поховання та похоронну справу» визначає правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих, регулює відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлює гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання.

Поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавців від виконання волевиявлення померлого, поховання померлого здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка взялася поховати померлого.

В установленому законодавством порядку видається закладом охорони здоров'я - лікарське свідоцтво про смерть для проведення державної реєстрації смерті районними відділами державної реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області, які розташовані за наступними адресами:

 • Тернівський район – площа Петлякова,1;
 • Покровський район – вулиця Ватутіна,35;
 • Саксаганський район – вулиця Тесленка,21А;
 • Довгинцівський район – вулиця Магістральна,25;
 • Металургійний район та Інгулецький район – проспект Металургів,16;
 • Центрально-Міський район – вулиця Свято-Миколаївська,45;

Після проведення державної реєстрації смерті видається свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

Зазначені документи можуть надаватися за доручення виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу» особа, яка зобов’язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається до ритуальної служби – комунального підприємства «Ритуал Сервіс Плюс» Криворізької міської ради (Ярослава Мудрого, 48 корпус А кімната 19 ) з приводу укладання відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право обирати виконавців ритуальних послуг серед суб’єктів господарської діяльності, які уклали договори із ритуальною службою – комунальним підприємством «Ритуал Сервіс Плюс» Криворізької міської ради. Інформація про суб’єктів господарювання доводиться до відома особи, яка взялася поховати померлого, до моменту укладення договору-замовлення.

Забороняється надання послуг без оформлення договору – замовлення. Законом України «Про захист прав споживачів» визначено, що виконавець залежно від характеру і специфіки виконаної роботи (наданої послуги) зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ, що засвідчує факт виконання роботи (надання послуги).

Для з’ясування місця поховання виконавець волевиявлення померлого або особа, яка зобов’язалась поховати померлого, звертається до доглядача кладовища з обов’язковим пред’явленням оригіналу свідоцтва про смерть, а у разі підпоховання в родинному похованні - свідоцтва про смерть, згоди користувача місця родинного поховання, свідоцтва про поховання першого похованого.

Після визначення місця поховання виконавець волевиявлення померлого або особа, яка зобов’язалась поховати померлого, звертається у відділення ритуальної служби – комунального підприємства «Ритуал Сервіс Плюс» Криворізької міської ради для укладення договору-замовлення на організацію та проведення поховання не пізніше ніж за 24 години до їх проведення. Відділення ритуальної служби – комунального підприємства «Ритуал Сервіс Плюс» Криворізької міської ради знаходиться за адресою:

 • Саксаганський район – Ярослава Мудрого, 48 корпус А кімната 19.

Поховання та підпоховання померлих на кладовищах рекомендується здійснювати щодня: у весняний і літній час з 8-00 до 17-00 години, в осінній та зимовий час з 8-00 до 16-00 години. Час проведення кожного окремого поховання визначається договором-замовленням на його організацію та проведення.

Спеціальні транспортні засоби, що надають послуги з перевезення тіла померлого, та автотранспорт суб’єктів господарювання, незалежно від форми власності, що утворюють ритуальну процесію, мають право безперешкодного проїзду на територію міських кладовищ за умови пред’явлення Замовником (виконавцем волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалась поховати померлого) договору-замовлення на організацію та проведення поховання.

Після здійснення поховання, доглядачем кладовища на підставі свідоцтва про смерть здійснюється реєстрація поховання у Книзі реєстрації поховань та перепоховань. Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, як користувачу місця поховання, ритуальною службою - КП «Ритуал Сервіс Плюс» Криворізької міської ради видається відповідне свідоцтво про поховання. Для отримання свідоцтва про поховання до ритуальної служби – КП «Ритуал Сервіс Плюс» Криворізької міської ради у дні прийому (понеділок, вівторок, середа з 8-00 до 16-30) подаються наступні документи:

 • паспорт особи - користувача місця поховання (оригінал і копія);
 • лікарське свідоцтво про смерть померлої особи (оригінал і копія);
 • свідоцтво про смерть померлої особи (оригінал і копія);
 • розрахунковий документ, що підтверджує про сплату коштів за надану послугу.

Підставою для пропуску на територію кладовищ транспортних засобів, задіяних у виконанні робіт з облаштування, демонтажу, монтажу намогильних споруд, укладанні плитки на місці поховання тіла померлого, є подання до ритуальної служби таких документів:

 • оригінал свідоцтва про смерть похованого;
 • свідоцтво про поховання, або у разі його відсутності, письмова згода користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання) на встановлення намогильної споруди;
 • документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації, гарантійний строк експлуатації;
 • реквізити виконавця намогильної споруди.

Зазначені роботи здійснюються щодня: у весняний і літній час з 8.00 до 17.00 години, в осінній і зимовий час з 8.00 до 16.00 години.

Після виконання робіт з облаштування могили користувач зобов'язаний забезпечити прибирання території біля могили та винесення сміття до спеціально відведених місць на кладовищі.

Установлені намогильні споруди реєструються ритуальною службою в Книзі обліку намогильних споруд.

На могилах (місцях родинного поховання) у межах наданої земельної ділянки встановлювати намогильні споруди та елементи благоустрою необхідно після просадки ґрунту. У випадку руйнування споруд, установлених під час просадки ґрунту, відповідальність несуть замовник і виконавець відповідно до договірних умов, що визначають гарантійний термін їх експлуатації.

На території місця поховання не можуть бути розташовані об'єкти іншої, крім комунальної форми власності, за винятком намогильної споруди, склепу та колумбарної ніші, елементів благоустрою, які є власністю користувача.

Кладовища відкриті для відвідувань щодня: у весняний і літній час з 8.00 до 20.00 годин, в осінній і зимовий час з 8.00 до 17.00 години.

Комунальне підприємство "Ритуал Сервіс Плюс" Криворізької міської ради

undefined

Поштовий індекс: 50024
Адміністративний район: Центрально-міський
Адреса: вул. Петра Калнишевського буд. 9а прим. 201
Організаційно-правова форма: Комунальне підприємство
Керівник: Васільєв Андрій Альбертович
Телефон: 443-00-40
Email: kprsp@ukr.net
Режим роботи: у будні (800–1630) перерва (1200–1230)
Нормативно-правова база: Закон України "Про поховання та похоронну справу"
Послуги підприємства: Послуги в галузі поховання

Положення про надання ритуальних послуг (зі змінами), 138 Kb